Foto

Citādi modes žurnāli

Evita Goze
26/10/2011 

Aizmirstiet par glancētajiem un garlaicīgajiem Vogue, Elle, Harper's Bazaar un to līdziniekiem – visiem vienādiem kā olas. Neatkarīgo modes žurnālu vilnis, pirmoreiz uzplaucis pagājušā gadsimta 90. gados, ir atdzīvinājis blogeru, interneta žurnālu un video klipu nomākto modes publikāciju industriju ar jaunām asinīm. Jādomā, ka bažas par drukāto izdevumu nāvi ir pāragras. Šo žurnālu pāršķirstīšanu nevar salīdzināt ar sērfošanu internetā. Smagi un biezi, lielākoties tie iznāk tikai divas reizes gadā un ir kolekcionēšanas vērti. Eksperimentāla estētika, fotogrāfija un inovatīvs grafikas dizains spēlē nozīmīgu lomu, atklājot modes eksperimentālo, rotaļīgo vai dažkārt pat anarhistisko pusi. Visbiežāk tirāža ir salīdzinoši neliela, un saturiski tie apvieno modi ar mākslu un popkultūru, nereti orientējoties gan uz sievietēm, gan vīriešiem kā potenciālajiem lasītājiem.

Izvēle ir plaša. No zviedru Acne Paper ar 25 tūkstošiem ik numura eksemplāru, kas tiek izplatīti visapkārt pasaulei un dienasgaismu ieraudzīja 2005. gadā, līdz britu Verities, gluži svaigam žurnālam, kuram nupat septembrī iznāca pirmais numurs vien 2 tūkstošos eksemplāru. No eleganti klasiskā Londonas The Gentlewoman, kas pārsvarā izmanto melnbalto fotogrāfiju un reālas sievietes kā modeles, liekot viņām izskatīties, cik vien labi ir iespējams, līdz Parīzes/Londonas rotaļīgajam Ponystep, kurš drukātā veidā klajā nācis šīgada pavasarī un par savu mērķi izvirzījis “atkal ienest jautrību augstajā modē”, un dumpīgajam britu Re-Bel. Izcelšu dažus no izdevumiem, kuri manā plauktā ir pirmrindnieki, tostarp, jau pieminētais zviedru Acne Paper un dāņu Dansk.

ACNE PAPER, www.acnepaper.com


ISSUE Nº 12 / THE YOUTH ISSUE / SUMMER 2011
Vāka foto: Daniel Jackson

Viens no maniem favorītiem ir zviedru modes zīmola Acne izdotais Acne Paper, kas iznāk divreiz gadā. Lai gan saistīts ar mātes kompāniju, žurnāls nebūt nav tās reklāma. Gluži pretēji – Acne apģērbus tā lapās praktiski neatrast, tāpat kā jebkādu citu reklāmu. Tas atļaujas ievadlappusēs publicēt nošu rindas, un, savienojot vēsturisko un laikmetīgo, iekļauj ne vien modes fotogrāfiju, bet arī rakstus par mākslu, kino, literatūru, deju un mūziku. Žurnāls kombinē arhīvu attēlus ar laikmetīgām modes un portretfotogrāfijām, sadarbojoties ar tādiem fotogrāfiem kā Daniels Džeksons (Daniel Jackson),  Rojs Etridžs (Roe Ethridge), Gerita Rītvelda Akadēmijas (Gerrit Rietveld Academie) absolvente Jūlija Hetta (Julia Hetta) un Paolo Roversi (Paolo Roversi). Žurnālam raksturīga askētiska, gleznieciska elegance mierīgos, bieži vien ļoti tumšos toņos, atdzīvinot pārlaicīgas nostaļģijas sajūtu, bet tai pat laikā turot roku uz laikmetīga pulsa. Katrs žurnāla numurs koncentrēts ap specifisku tēmu, piemēram, eksotiku, erotiku, rotaļīgumu, eleganci, tradīcijām vai leģendārām ballītēm. Pēdējais – vasaras numurs – veltīts jaunībai. Izmērā A3, drukāts uz smaga, matēta, nedaudz padzeltējušu grāmatu atgādinoša papīra, tas ir vizuāli iekārojams objekts.

DANSK, www.danskmagazine.com


ISSUE Nº 26. Vāka foto: Aitken Jolly

Kopš 2002. gada iznākošais dāņu pirmais internacionālais izdevums pats sevi kronējis par “pasaules visneatkarīgāko modes žurnālu”. Arī Dansk iznāk tikai divas reizes gadā. Jaunāko – rudens/ziemas numuru iedvesmojusi Madonnas grāmata SEX. Tāpēc būs redzams vairāk kailu krūšu nekā pierasts, priekšvārdā brīdina redaktori. Atšķirībā no multitematiskā Acne Paper, kuru tas ar savu biezo, matēto, krāsas iesūcošo papīru un askētisku fotosesiju dominanci atgādina vizuāli, Dansk ekskluzīvi veltīts modei – gan sieviešu, gan vīriešu, un starp fotosesijām un reklāmām teksts tajā ir atrodams minimāli. Līdzās skandināvu fotogrāfijas, dizaina un stila talantiem, žurnāla veidotāji sadarbojas arī ar internacionāli atpazīstamiem vārdiem.

AnOther Magazine, www.anothermag.com


ISSUE Nº 21. Vāka foto: kadrs no Craig McDean īsfilmas ar Oskara laureāti Rachel Weisz

Jaunākais britu AnOther Magazine numurs manu uzmanību piesaistīja ar tajā publicēto Lielbritānijas mākslas fotogrāfes, Karaliskās Mākslas akadēmijas (Royal College of Art) absolventes Klēras Strandas (Clare Strand) sirreālisma kustības iedvesmoto, melnbalto modes fotosesiju. Jo īpaši tāpēc, ka, pirms pāršķirstīt jaunākos žurnālus, dažas stundas iepriekš tai pašā dienā apskatīju viņas darbus Viktorijas un Alberta muzejā Londonā. Mākslas un modes fotogrāfijas pasauļu pārklāšanās nav nekas jauns. Kaut vai atceroties tādus klasiķus kā Bils Brandts (Bill Brandt) vai Irvings Pens (Irving Penn), kuri brīvi pārvietojās pa abiem lauciņiem. Neatkarīgie modes žurnāli mākslas fotogrāfu savaņģošanā iesaistās jo īpaši aktīvi.

Kopš 2001. gada izdevēju Dazed Group (kas publicē arī savulaik kulta statusu iemantojušo, bet nu jau savu oriģinalitāti zaudējušo Dazed & Confused) paspārnē divreiz gadā iznākošais glancētais AnOther Magazine ir augstās modes un kvalitatīvas fotogrāfijas kombinācija apvienojumā ar rakstiem par mākslu, modi, kino, literatūru un pat politiku. Tā lapās var atrast Sāras Mūnas (Sarah Moon), Roja Etridža, Daniela Džeksona (Daniel Jackson), Paolo Roversi, Krega Maksdīna (Craig McDean), Nika Naita (Nick Knight) un Līnas Šenius (Lina Scheynius) fotoattēlus. Pastāv arī atsevišķa versija vīriešiem – Another Man.

TANK, www.tankmagazine.com


AUTUMN/WINTER ISSUE 2011

Tank ir neatkarīgais modes žurnāls, kurš atpazīstamību ieguvis jau 90. gados. Londonā bāzētais A3 izmēra izdevums par modi, mākslu, arhitektūru, mūziku, literatūru, dzīvesstilu un popkultūru pirmoreiz tika publicēts 1998. gada septembrī, un, atšķirībā no iepriekš minētajiem, iznāk četrreiz gadā. Pazīstams ar atturēšanos no slavenību izmantošanas vāka fotogrāfijām, tas nereti palīdzējis iegūt atpazīstamību agrāk nezināmām sejām. Piemēram, krievu izcelsmes supermodele Natālijas Vodianovas (Natalia Vodianova), toreiz vēl mazpazīstamas iesācējas, pirmais vāka foto rotāja tieši Tank.

Jaunākais žurnāla numurs ir veltīts valodām. Starp augstās modes fotosesijām iekļauti raksti par angļu valodas izmantojumu televīzijas ziņu kanālos, subtitriem, modes dizaineru favorītvārdiem savā dzimtajā valodā un mākslīgās valodas nasalo vārdnīcu. Turklāt numura nosaukums ir tik “garšīgs”, ka pat negribas tulkot – Lust in Translation.

Lula, www.lulamag.com


ISSUE Nº 13, 2011

2005. gadā pirmoreiz publicētais divreiz gadā iznākošais Londonas romantiskais Lula patiks meitenēm, kuras aizrauj mode, mūzika, māksla un sapņu pārtapšana īstenībā. Žurnāls pats sevi apraksta kā meiteni, kurā tu varētu iemīlēties, meiteni, kura tev varētu likt justies neērti, vai meiteni, ar kuru tu gribētu draudzēties. Viņa ir talantīga un bezrūpīgi stilīga, valkā 70. gadu kleitas un rakstainas zeķes un bagātīgi lieto skropstu tušu. Viņas dzīvoklī no sienām lūp krāsa un viņa pārtiek no dzejas un polaroīdiem. Lula piemīt kaprīza, maiga un ēteriska noskaņa, meitenīgu drēbju un vintage modes fotosesijām mijoties ar intervijām, kuras šķiet tapušas starp draugiem naksnīgās sarunās. Iespējams, labs ieguldījums, jo iepriekšējo numuru cenas e-bay sasniedz pat 200 dolārus.

POP, www.thepop.com


ISSUE Nº 25. AUTUMN/WINTER 2011

Lai gan tas gluži neatbilst neatkarīga modes žurnāla definīcijai, gribētu pieminēt arī kopš 2000. gada divreiz gadā iznākošo, mākslai, modei, mūzikai un vēsturei veltīto POP ar performanču mākslinieci Marinu Abramoviču (Marina Abramović) uz tā jaunākā numura vāka. Savukārt modes fotosesijām tas sapulcinājis jo īpaši košu mākslinieku plejādi – pēdējā numurā vienuviet aplūkojami Vivjenas Sasenas (Viviane Sassen), Karenas Knorras (Karen Knorr), Džilianas Veringas (Gillian Wearing), Adama Brūmberga un Olivera Čanarina (Adam Broomberg & Oliver Chanarin) darbi.